The International Raspberry Organization (IRO) zaprasza do udziału w 12 Światowej Konferencji Malinowej (formalnie 12. konferencja IRO miała się odbyć w Lublinie w maju 2020), która z uwagi na Covid-19 odbędzie się wyjątkowo w wersji online. Mamy nadzieję, że możliwość spotkania się w tej formie pozwoli uczestniczyć w konferencji przedstawicielom producentów malin z całego świata w zdecydowanie większej niż dotychczas liczbie.

Produkcja malin w ostatnich latach bardzo szybko ewoluuje. Dynamicznie rozwija się produkcja malin deserowych, za sprawą dostępności nowych technologii uprawy oraz plennych odmian, które dają atrakcyjne owoce wysokiej jakości. W wielu krajach – dotychczas bardzo ważnych – obserwowany jest natomiast regres na rynku malin kierowanych do przetwórstwa, na co złożyło się kilka czynników. Zawirusowanie odmian „jesiennych”, niekorzystna aura w kolejnych po sobie sezonach i ceny nie zawsze satysfakcjonujące plantatorów. Naszym zdaniem warto uprawiać maliny do przetwórstwa – aby jednak produkcja była opłacalna, konieczna jest zmiana w podejściu do tego typu upraw.

Światowa produkcja malin w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się z 350 000 ton do 600 000 ton. Ten wzrost dotyczy jednak malin deserowych, których uprawy silnie rozwinęły się w tym czasie w Meksyku, Maroku, Egipcie, Hiszpanii czy nawet w Portugalii. Wiele czynników wskazuje, że produkcja malin deserowych będzie rosła. Wraz z rosnącą konsumpcją malin i pozytywnymi skojarzeniami, jakie te owoce budzą u konsumentów, będzie rosło zapotrzebowanie na malinowe przetwory wysokiej jakości. Konsumenci nie chcą już kupować lub kupują mniej np. soków malinowych, w których zawartość malin nie przekracza 2–3%. Powoduje to, że rośnie sprzedaż soków malinowych o większej zawartości malin, co natychmiast przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na surowiec do takiej produkcji. Obecny sezon pokazał, że zapotrzebowanie na wysokiej jakości mrożone maliny jest duże. W obrocie międzynarodowym w grudniu maliny mrożone klasy ekstra kosztowały powyżej 3 euro/kg i raczej brakowało surowca dobrej jakości.

Co zatem wskazuje na celowość rozwoju czy choćby utrzymania poziomu produkcji malin przemysłowych?

Czy zbiór kombajnowy malin stanie się standardem?

Czym kierować się w uprawie malin przemysłowych oraz z jakich odmian zakładać i jak prowadzić nowoczesne plantacje malin z przeznaczeniem owoców do produkcji przemysłowej?

Jak produkcja malin deserowych i przemysłowych rozwija się w krajach zajmujących dominującą pozycję w tej uprawie?

Na to i wiele innych pytań postaramy się udzielić informacji w czasie tegorocznego sympozjum IRO.

Informacje

Udział w XII Światowej Konferencji Malinowej to przede wszystkim okazja do poznania trendów w uprawie malin na świecie. Zapoznania się z oczekiwaniami przemysłu przetwórczego wobec tej uprawy. Zrozumienie zmian, jakie zachodzą w uprawie malin dla przemysłu i na rynku świeżych.

.

Rejestracja

Aby wziąć udział w XII Światowej Konferencji Malinowej IRO należy zarejestrować się z wyprzedzeniem i opłacić udział. Po dopełnieniu tych formalności otrzymasz kod dostępu, który należy aktywować podczas rejestracji na platformie eventowej w dniu Konferencji.

Bezpośredni adres platformy eventowej: https://iro2021poland.wydarzeniaonline.pl/logowanie/

PAMIĘTAJ! Kod dostępu pozwala uczestniczyć w konferencji tylko jednemu użytkownikowi. Oznacza to, że tylko osoba korzystająca z niego po raz pierwszy będzie miała dostęp do prelekcji oraz wszystkich innych funkcjonalności platformy konferencyjnej. Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji i zakupu biletów w niższej cenie.

Zasady

Udział w XII Światowej Konferencji Malinowej IRO to okazja do zdobycia najnowszej wiedzy na temat wielkości plonu oraz trendów rynkowych w uprawie malin dla przemysłu.To również doskonała okazja do rozmów z przedstawicielami producentów malin z różnych krajów.

Wszyscy zarejestrowani uczestnicy Konferencji będą mogli również w dowolnym momencie swobodnie słuchać wykładów. Wszystkie wykłady prezentowane podczas wydarzenia będą nagrywane i będą dostępne dla uczestników (po rejestracji) przez kolejne 10 dni po zakończeniu Konferencji.